Prezent DIY: jak zrobić krzyżówkę?

Jak zrobić krzyżówkę? Własnoręcznie zrobiona krzyżówka to doskonały prezent.

Chcesz, żeby prezent był bardziej osobisty niż upominek kupiony w sklepie? Szukasz oryginalnego, nietypowego prezentu? A może nie masz pomysłu lub pieniędzy? Jeśli na któreś z tych pytań odpowiedź brzmi “tak” – mam dla Ciebie rozwiązanie. Możesz przygotować prezent własnoręcznie! Nie jest to wcale trudne, a pokaże to Twoje zaangażowanie. Obdarowana osoba będzie wiedziała, że Ci na niej zależy.

Co możesz zrobić? Jeden z prostszych pomysłów to krzyżówka. Może o tej osobie. Z kolei dla krzyżówkowicza większe znaczenie niż tematyka znaczenie będzie miał jej typ (a tych jest sporo).

Dla kogo przygotować własnoręcznie prezent? 

Są takie osoby, którym zawsze wiesz, co kupić, ale są też takie, którym ciężko wymyślić prezent. Co kupić komuś, kto wszystko ma albo twierdzi, że nic nie potrzebuje? 

Często mam problem, żeby wymyślić taki prezent dla babci czy dziadka. I właśnie dla nich ręcznie robiony upominek jest świetnym pomysłem. Pokazujesz w ten sposób że Ci zależy, a dla obdarowanych będzie to miało na pewno duże znaczenie. 

Jak przygotować krzyżówkę?

  1. Przede wszystkim zdecyduj czy chcesz zrobić krzyżówkę tematyczną np. o obdarowanej osobie, o jej zainteresowaniach albo o waszej znajomości.
  2. Dla fana szarad i łamigłówek większe znaczenie niż tematyka ma rodzaj krzyżówki. Możesz przygotować klasyczną, panoramiczną albo coś trudniejszego np. jolkę czy krzyżówkę hetmańską.
  3. Wymyśl hasła i ich określenia. W przypadku krzyżówki tematycznej pamiętaj, aby hasła były związane z wybranym tematem. Określenia zależą od rodzaju krzyżówki, który wybierzesz (poniżej opisałam przykłady, w których określenia nie są typowe i wymagają więcej czasu na ich ułożenie).
  4. Ułóż z haseł krzyżówkę. Jest to dosyć trudne, ale w Internecie znajdziesz mnóstwo darmowych i płatnych generatorów krzyżówek, które ułatwią Ci pracę. Przykładowe strony:
  5. Wybierz jedno główne hasło, które będzie ostatecznym rozwiązaniem krzyżówki. Możesz do diagramu wprowadzić dodatkowe numerowanie pól (w dolnym prawym rogu). Litery z ponumerowanych pól utworzą ostatnie hasło – może się ono odnosić do obdarowanej osoby. Możesz też po prostu pokolorować pola w diagramie, które czytane rzędami utworzą rozwiązanie.
  6. Gotową krzyżówkę wydrukuj albo narysuj. Możesz ją dodatkowo ozdobić.

Trudne krzyżówki

Jest kilka typów krzyżówek, które sprawią więcej kłopotu podczas rozwiązywania:

  • Jolka – nie numeruj określeń do haseł, ułóż je w przypadkowej kolejności. Żeby trochę ułatwić rozwiązywanie ujawnij w diagramie wszystkie miejsca, w których znajduje się litera F (lub inna, która rzadko występuje w hasłach Twojej krzyżówki). Innym sposobem jest ujawnienie przy określeniach ile liter mają hasła.
  • Z przymrużeniem oka – może to być klasyczna krzyżówka lub jolka. Ważne, żeby określenia haseł były żartobliwe, opierające się na śmiesznych skojarzeniach lub grach słownych np. najwyższa królewna. Hasło do tego określenia to Śnieżka.
  • Hetmańska – określenia haseł składają się z dwóch części. Jedna jest określeniem hasła, a druga grą słowną. Trudność polega na tym, że nie ujawniono, która część jest którą, a interpunkcja dodatkowo myli i utrudnia odgadnięcie haseł. Przykładowe określenie: Notes: zmieniony wiersz. Słowo wiersz jest wprost określeniem hasła, z kolei część notes: zmieniony ma wskazywać na potrzebę stworzenia anagramu (słowa z takich samych liter) ze słowa notes. Hasło do tego określenia to sonet.

Prezent dla rodziców

Moi rodzice uwielbiają rozwiązywać krzyżówki. Ja też lubię to robić, szczególnie jak rozwiązujemy je razem. Właśnie dlatego postanowiłam przygotować dla nich krzyżówkę hetmańską na rocznicę ślubu. Od razu uprzedzam, że ten rodzaj krzyżówki wymaga sporo czasu na przygotowanie. Stworzenie określeń do haseł wcale nie jest łatwe. 

Zaczęłam od wymyślenia kilkunastu słów z ich opisami. Następnie skorzystałam z generatora krzyżówek. Moim założeniem była w miarę zwarta forma, w której każde hasło krzyżuje się z co najmniej dwoma kolejnymi. Dlatego kolejnym krokiem było wymyślanie słów, które mogę dołożyć do krzyżówki. Tu skorzystałam z pomocy strony dla krzyżówkowiczów. Gdy miałam hasła uzupełniające wymyśliłam do nich określenia. Na koniec wybrałam rozwiązanie krzyżówki. W efekcie powstało 28 haseł.

Gotową krzyżówkę narysowałam na ładnym papierze, dopisałam określenia, a całość dodatkowo ozdobiłam.

Muszę przyznać, że krzyżówka nie sprawiła rodzicom większych trudności, ale byli bardzo zadowoleni z takiego prezentu. Na pewno jeszcze nie raz przygotuję własnoręcznie taki wyjątkowy prezent.

Oceń nas 🙂
[Głosy: 2 Średnia ocen: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Theme: Overlay by Kaira